GRAIUL SLOVAC DIN MARCA HUTA $1 ZAUAN BAI 295 Instrumentalul singular in -em apare in graiurile slovace de ràsàrit $i de apusx. Tinind seama de faptul cà in graiurile slovace de tip ràsàritean din Dlhà Lùka (Bardejov)2 si din imprejurimile localitàtii Zborov3 instrumentalul singular al substantivelor masculine, indiferent de tema lor, are in mod con-secvent terminatia -em, cà prin urmare aceastà formà apare de regulà pe un teritoriu relativ mare al regiunii Saris 4, consideràm existenta ei in graiul cercetat de noi drept o tràsàturà a dialectului slovac ràsàritean. Spre deosebire de graiurile slovace ràsàritene5, in graiul studiai, substantívele masculine ìnsufletite de tipul uóit'el', gazda au la nominativ plural terminatiile : -a, -ia, -ovia, caracteristice dialectului slovac centrai6 : uóit'el'a „ìnvàtàtori" ; b r a t'a otcovi „fratii tatàlui“ M.H. ; matkini b r afa „fratii mamei“ M.H., Z.B. ; fsetci d'e d'i n c a n i a su dobri g a z d o v ia „toti sàtenii sint buni gospodari“ ; stari otcovia „bunicii" ; sme boli traja sinovia ,,am fost trei fii“ M.H. Aceste terminatii apar si in graiul slovac din Borumlaca si Vàrzari (jud. Sàlaj) 7 unde constituie tot o particularitate slovacà de tip centrai. Terminatia -ox, caracteristicà graiurilor slovace de ràsàrit8 apare la genitivul, acuzativul $i locativul plural al substantivelor masculine insufle-tite si la cele neìnsufletite, cu exceptia acuzativului: od dobrix xlapcox „de la bàietii buni“ ; mal'i sed' em sinox ,,au avut sapte fii" ; ja som mojix r o d'i c o x nenasol tam de som tiexal ,,eu nu mi-am gàsit pàrintii acolo unde i-am làsat" ; hod'il do p s o x „a aruncat in cìini“ ; zaini p s o x „a omorìt ciinii“ M.H. ; mam trox xlapcox ,,am trei bàieti" Z.B. ; vid'im xlapcox ,,vàd bàietii“ M.H.,Z.B. ; do dvorox „in curti“ ; z vrxu stro-m o x „din virful pomilor“ ; do su d o x „in butoaie" M.H. ; do m e x o x "in saci“ ; l'ist'a d u b o x „frunzele stejarilor“ ; oblok susedovix d o m o x „fereastra caselor vecine“ Z.B. ; o xlapcox „despre bàieti“ ; o br at o x „despre frati" M.H..Z.B. Alàturi de terminatia -ox, la locativul plural al substantivelor masculine neìnsufletite apare sporadic $i -ax, caracteristicà graiurilor slovace centrale de sud 9 : na v r x a x „pe munti" ; na pasienkax ,,pe pà^uni" Z.B. 1 Referitor la räspindirea acestei desinente in dialectele slovace de apus si de räsärit vezi J. Stanislav, op. cit., II, p. 55 ; V. V à z n y, op. cit., p. 235 ?i harta nr. 24. 2 F. Buffa, op. cit., p. 78—79. 3 J. Stole, op. cit., p. 428. 4 J. Stole, op. cit., p. 375, 376. s In dialectul slovac de räsärit sint caracteristice, la nominativul plural al substantivelor masculine ìnsufletite, forme de tipul l'uxe, sinove, eazdove. Vezi T. Stole, op. cit., p. 426; F. Buffa, op. cit., p. 14. 6 V. V ä z n y, op. cit., p. 261, 268—269 ?i harta nr. 23 ; P. O n d r u s, Prehl'ad slovenskej Dialektologie, Bratislava, 1961, p. 38—39. 1 Gr. Benedek, art. cit., pag. 233. 8J. Stanislav, op. cit., II, p. 72, 82 ; V. V à i n y, op. cit., p. 228, 302 $i harta nr. 53. Forme similare de genitiv-locativ plural in -ox la substantivele de toate genurile sint ràspin-