Declinarea substantivului my sa in graiul din Bulai : Singular Plural N. mysa (in loc de mys) my§y myäuv (in loc de myS) myäom mysy, myäuv mysarny my§ax G. my§y D. my§y Ac. myse Instr. mysom Loc. (o) mySy 2. Acuzativul singular in -q (in limba lit. -<¿) la únele substantive de temá tare : xco vzoúc muzykq. ín graiurile poloneze de pe teritoriul Poloniei este cunoscutá terminatia q pentru substantívele in temá moale 1. § 23. La pluralul substantivelor masculine se poate constata o característica principalá : lipsa unei categorii distincte a genului personal, existent ín limba literará. Forme specifice genului personal se intilnesc in graiul din Bulai aláturi de forme nepersonale : mou tsy syny i te syny go poxovál’i; dva posuañce; tak’e luzesq; ropcy; dva xuopy; dva luze; dva braca; suovak’i; rolnik’i; dva naucyciele sq rumunsk’ie. Inexistenta categoriei personale se vede si din íntrebuintarea la acuzativ plural a formelor de nominativ in loc de genitiv : mam dva syny. Acuzativul egal cu nominativul (la substantive de gen personal) este pástrat si in citeva puñete din sudul Poloniei. De asemenea, terminatia -owie, care in limba literará este specificá substantivelor de gen personal, in graiul de care ne ocupám apare la alte substantive, reproducind situaba din limba veche poloná : tSei ptaSkove. Un fapt deosebit de caracteristic este tendinta de generalizare a geni-tivului plural in -ów la tóate declinárile substantivelor : suuguf, pscouuf, lampuf, Skouuf si $kuu, kl' asuf, í,ecuf si ^eéi, celentuf $i celont, pol’«/. mozuf, iaikuf si iaiek, gazetuf $i gazet, poduoguf, bratuf §i braci ín schimb, substan-tivul oko apare cu genitivul plural ín temá : ni ma uc (lit. oczu sau oczów). La instrumental este frecventá terminaba -amy, my ín loc de -ami, -mi : nogamy, pscouamy, renkamy, lampamy, cielentamy, konmy si konmi. § 24. La declinarea adjectivelor e de notat : 1. La genul feminin cazul nominativ, vocala -a este inchisá (pochylona). Acest fenomen repiezintá o márturie a contragerii vechilor terminatii ale declinárii substantívale a adjectivelor cu fórmele pronumelui ji, ja, je. Astfel -á (pochylone, care in graiul din Bulai se aude ca o) reprezintá terminatia de nominativ a adjectivelor feminine -aja>-a (vysoka^\-ja >vysokaja>vy-sokaa>vysokä>vysokä). ín Bulai: corno kura, guodno kob’ita, ona ie gotovo. 2. La genitiv femininele au terminatia -y, cáreia in limba literará íi corespunde -e) : „kob’ita tego b’idnego brata posua do til bogaty sfagrovy“; ,,a jivose jatkovy kozaua [baba]“. 3. La acuzativ singular, adjectivele au de obicei terminatia -e (